Kolik  síly  je  potřeba,  abych  udělala  tak  prostou  věc.

 

Ženství a ženskost se poslední dobou stává populárním tématem nejenom mnoha seminářů, ale i debat, vznikají kruhy žen a kruhy sdílení, ženské spolky i prostá ženská setkání, internetové skupiny atd. s cílem posílit a podpořit často vystresovanou, unavenou, zraněnou, tápající a mnohdy životem ubitou bytost, která si říká žena.

Cílem všech aktivit a sdílení je objevit už konečně TO, TO ženství, o kterém víme my Evropanky poměrně málo, ale i přes to ho v sobě chceme začít vnímat a pěstovat, abychom už mohly být těmi ženskými ženami a vzdaly se potřeby být všeznalými, schopnými "chlapoženami" nebo uplakanými oběťmi.

Cesta k vlastní ženské duši však nezačíná velkými oslnivými projevy nebo okázalostí toho, co jsem už dokázala, ale právě naopak. 

Cesta k sobě a k svému ženství začíná pomalým objevováním své citlivosti a svých zranění a to u těch nejprostších věcí.

Například odpovědět na otázky - co si přeješ a po čem toužíš? - je pro mnohé ženy překvapivě nelehké. Mnohé z nás si tak dávno nedovolily nic přát, nic chtít jen pro sebe, že neví, jak odpovědět.

Velké sny a přání dávno zakopaly někde do tmavého sklepa své duše a teď se tam bojí jít podívat, aby nemusely čelit smutku, lítosti a zofalství z toho, jak hluboko své sny pohřbily. Malé cíle a touhy ignorují, protože splňovat potřeby druhých je vždy důležitější a přednější. Pokaždé se najde někdo, kdo potřebuje více naši pozornost a péči, než my samotné.

A tak se třeba stane, že se tak prostá věc, jakou je procházka o samotě do lesa, bez muže a bez dětí, jen tak sama, stane vzácností téměř nedosažitelnou. Stane se přáním, které je pro duši ženy důležitější, než cokoliv zdánlivě většího a potřebnějšího. Ne proto, že by žena nedokázala vykročit ven na louku a do lesa, ale proto, že už neví, zda dokáže jen tak sama jít, už zapomněla, jaké to je a má z toho strach. Jenom tak, sama pro sebe jít někam, kde to ještě nepozná. Jít polní cestou a loukou, šlapat po spadaném barevném listí, vnímat potěšení ze šuštění listů, nechat vítr, aby si hrál ve vlasech, cítit slunce na tváři a oddat se mu, poskakovat po tmavých hroudách na zoraném poli a nemuset se bát, že si někdo pomyslí, že je blázen. Sednout si do větví nízkého stromu a pozorovat třepotající se červené a hnědé listí, paprsky slunce konejšící zemi a pustit fantazii blíž ke světu vil, duchů a lesních bytostí.

A nemuset u toho vypadat skvěle v sexy těsném, moderním oblečení, nemuset odpovídat "normě" moderní ženy s tím správným účesem a správně dlouhými řasami a vonět nejnovějším parfémem značky Chanel. To vyžaduje od ženy více odvahy a síly, než se na první pohled může zdát.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. názor (Michaela, 9.12.2013 10:23:40) Odpovědět

  Milá Ivanko,

  i já Vám děkuji za velice pěkný článek. Myslím, že jste vystihla podstatu - je to o duševním prožitku, který se pak projeví i navenek (v oblečení, upravenosti, jednání vůči druhým). Moc jste mě tím potěšila.

 2. reakce (Milda, 13.11.2012 20:07:33) Odpovědět

  Milá Ivanko,
  k tomuhle článku není co dodat, opravdovou ženu skutečně nedělá maska make-upu, poslední módní šlágry či nabušená muskulatura z fitek, ale právě ona ženská citlivost, skutečné uvědomění si sebe, svého poslání tady na Zemi, žena která pozvedá okolí jenom tím že je, duchovně uvědomělá, vědoma si svých slabostí, které kupodivu nepotřebuje skrývat a ani se už ani nepotřebuje porovnávat s muži, ani se jim rovnat, neboť žena je ženou a muž mužem. Plně si je vědoma také svých předností, kterými je u ženy hlavně cit, který dovoluje ženě daleko lepší spojení s duchovním světem, to my muži prostě nedáme, k tomu prostě nejsme vybaveni. Také v podstatě každý duchovní pokrok-posun, hlavně těch našich blízkých žen, nás muže pozvedá automaticky s nimi výše. Podporujme je proto v jejich úsilí, děláme to v podstatě pro sebe.
  Milan

Nejbližší akce:

Máma a dcera - harmonizace vztahu

14. 7. 2018

9.30. - 17.30

Atelier U Potoka, Nekoř 125 u Žamberka

https://www.rodinneterapie.cz/inpage/harmonizace-vztahu-mama-a-dcera-seminar-14-7-2018/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kurz podporující komunikace ve vztazích

20.7.2018 

16 - 20 hod

Studio biorezonnce, Korunní 313/13, Praha

https://studio-biorezonance.cz/kurzy

Přihlaste se prosím na tel: 602 262 880 nebo na recepci studia na tel:  773 523 007 nebo tady:  ivana@rodinneterapie.cz

==================================================

Víte že,  vztahy a osobní spokojenost  souvisí s rodinným systémem - s rodiči, prarodiči a dalšími příbuznými?

Vaše původní rodina výrazně ovlivnila:

  jak moc jste spokojená(ý) se sebou, se svým životem

jak se daří vašim dětem

jak šťastné máte partnerství

kolik pozornosti jste schopni dávat sobě

jak silný máte pocit osobní stability

jak se vám daří v práci 

jak se vám daří  tvořit

 

kolik máte dobrých přátel

kolik máte peněz

jaké máte zdraví

do jaké míry jste úspěšný člověk

jak vycházíte sám se sebou

jak vycházíte s druhými

No, jakkoliv byla vaše původní rodina rozvrácená, nyní záleží jen na vás, co se svým životem uděláte.

Máte moc změnit svou přítomnost, budoucnost a harmonizovat i minulost rodinného systému, ze kterého jste vzešli.

Jste-li ochotni zlepšovat vztahy v rodině, dáváte svým dětem největší dar: nebudou už muset opakovat osudy předků a nést  vaše  i  jejich břemena.

 

Cesta domů...

RNDr. Ivana Jakubíková +420 602 262880